Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základní info - Wrangelův ostrov

Geografická charakteristika

Wrangelův ostrov patří k Ruské federaci a leží nějakých 140 km od jeho severovýchodního pobřeží. Zaujímá plochu asi 7300 čtverečních kilometrů. Je součástí arktické tundry, to mimo jiné znamená, že největší teplotou dosaženou za celý rok je něco přes 5 stupně Celsia v červnu. Nejnižší průměrné teploty zažívá ostrov v lednu, pohybuje se okolo -40 stupňů Celsia. Jen zřídka vidíte moře v kapalném skupenství, většinou se jedná o led. Také zde můžeme pozorovat ojedinělé krystalické břidlice, žuly a ruly společně s aluviálními sedimenty, jejich vzniku dopomohla všude se vyskytující voda. Nejvyšší horou je 1096 metrů vysoká Sovetskaya, mohlo by se zdát, že se jedná třeba o ledovec, avšak není tomu tak. Ani z nejmenší části není ostrov tvořen ledovci. Celý ostrov se pyšní řadou menších jezer a nádherných lagun. 

Fauna

Na Wrangelově ostrově je hlavně zajímavá fauna. Jedná se o poslední místo, kde na naší planetě přežívali mamuti. Konstantně se jich zde pohybovalo 500-1000, vědci objevili v jejich DNA časté chyby, to značí špatný stav populace. Ani na tomto ostrově se však mamuti nedokázali uživit a přežít nástrahy našeho světu, a tak vymřeli. Doufejme, že se jejich druhu daří na jiné, přívětivější planetě. I dnes na tomto ruském ostrůvku žijí zajímaví tvorové, za zmínku stojí polární liška, polární medvěd, lumíci (arktičtí hlodavci podobní hrabošům), polární medvědi a v létě můžeme pozorovat obrovskou populaci různých druhů ptactva. Z břehu můžeme v nedalekém okolí ostrova pozorovat řadu kytovců, velryby grónskou a šedou nebo třeba běluhy.

Od roku 1976 je ostrov s jeho nejbližším okolím zapsán jako rezervace. V roce 2004 se pro svou výjimečnost objevil v seznamech Světového dědictví UNESCO. Severnější přírodní rezervaci ve Světovém dědictví UNESCO byste hledali stěží, je jím právě Wrangelův ostrov. 

Kdo byl Wrangel?

Velká část ostrovů se jmenuje po svém objeviteli, to není případ našeho ostrova. Ostrov byl objeven na konci první poloviny 19. století britským mořeplavcem Henry Kelletem, ten využil předpovědi Ferdinanda Wrangela, ruského mořeplavce, který na základě informací domorodců dokázal odhadnout polohu tohoto ostrova. Zásluhu na objevení měl tedy obrovskou a po zásluze po něm byl ostrov pojmenován.